Black Friday
Menstruační plavky se slevou až 18 %
Black Friday

Co všechno se mění s menopauzou? Třeba menstruace. Stává se nepravidelnou a menstruační kalhotky se víc než kdy dřív mohou hodit, aby zachránily situaci... Jak se dál vyrovnat s přechodem do druhé poloviny života? Spousta otázek i starostí! Menopauza pro mnohé ženy představuje nejen setkání s návaly horka a dalšími tělesnými příznaky, ale také p...

Co všechno se mění s menopauzou? Třeba menstruace. Stává se nepravidelnou a menstruační kalhotky se víc než kdy dřív mohou hodit, aby zachránily situaci... Jak se dál vyrovnat s přechodem do druhé poloviny života? Spousta otázek i starostí! Menopauza pro mnohé ženy představuje nejen setkání s návaly horka a dalšími tělesnými příznaky, ale také psychologické a duchovní proměny, které dovedou být opravdovou výzvou. Kým můžu být, když už nebudu máma na plný úvazek? Jaká budu jako zralá žena, co už má něco za sebou? Jak zvládnu hormonální změny a výkyvy cyklu? Jaký bude můj další intimní život? V této kategorii najdete produkty, které vám toto období mohou zpříjemnit.

První příznaky přechodu

Příchod menopauzy obvykle nastává mezi 40. a 60. rokem života ženy. Jako průměrný věk se udává 52 let, ale každé ženské tělo reaguje individuálně. Jistou roli hraje také genetika, stejně jako u příchodu první menstruace. Příchod menopauzy může být ovlivněn také tělesnou hmotností, délkou menstruačního cyklu, celkovým zdravotním stavem a pohodou. Pokud se příznaky klimakteria projeví před 40. rokem věku, označuje se to jako předčasná menopauza.

První příznaky přechodu dané klesající hladinou estrogenů přicházejí i několik let před menopauzou jako takovou. Mohou být sotva patrné, někdy naopak citelné jsou, ale mylně jsou přičítány jiným vlivům než hormonálním změnám patřícím k přechodu. Premenopauza může začít už po třicítce. Už v tomto věku se mohou relativně silně objevovat hormonální, fyzické i psychické potíže. Menstruace sice třeba není nepravidelná, ale může být bolestivější.

Co se děje v těle při menopauze

Během období menopauzy, známého také jako přechod, dochází v ženském těle k významným hormonálním změnám. Tyto změny jsou spojeny s poklesem produkce pohlavních hormonů, zejména estrogenu, jak vaječníky postupně snižují svou činnost.

Důsledkem hormonálních změn mohou být různé symptomy, mezi nejčastější patří:

  • návaly horka, pocení
  • únava
  • nespavost
  • nepravidelnosti v menstruačním cyklu, který postupně ustává
  • trávicí potíže
  • přibírání na váze
  • bušení srdce
  • psychické symptomy, jako jsou změny nálady, deprese, úzkost, podrážděnost
  • snížené libido
  • vaginální suchost (a větší sklon k vaginálnímu svědění a infekcím)

Udává se, že u průběhu menopauzy platí „pravidlo třetin“: třetina žen má závažné potíže, třetina prožívá stavy středně závažné a třetina je téměř bez potíží.

Zobrazit více

Filtrujte danou kategorii

Značka
Více... Méně
Cena
79 2349
Filtr

Top

Nejprodávanější

Nejlépe hodnocené

Nejnovější

Nejlevnější

Nejdražší

1–30 z 111 položek
na stránku
1–30 z 111 položek