Na vše doprava zdarma
Sleva 15 % na Modibodi
Na vše doprava zdarma

Mezinárodní den menstruační hygieny 2024

Uveřejněno: 20.05.2024
Kategorie: Aktuálně , Menstruace

Kdo by nechtěl v životě naplnit svůj potenciál? Přejeme si to asi všichni, ale někteří či spíše některé z nás pro to nemají zrovna ty nejlepší podmínky. Jako ženy a dívky, které nemají dostatečný přístup k hygienickým pomůckám a čelí tabu spojeným s menstruací. Mezinárodní den menstruace, který připadá na 28. května, připomíná důležitost osvěty nejen v oblasti menstruační hygieny.

Mezinárodní den menstruace slaví 10 let

Den menstruační hygieny (MH Day) je celosvětová kampaň, která letos slaví desetileté výročí. Sdružuje neziskové organizace, vlády, jednotlivce, firmy a média s cílem prolomit tabu, která kolem menstruace stále panují, a podpořit dívky v přístupu ke vzdělání a ženy ve společenském a pracovním uplatnění. Mnohým v tom totiž brání stigma menstruace.

Mezinárodní den menstruace - 10 let

Vize Menstrual Hygiene Day by se daly srhnout následovně:

  • Usnadnit přístup k cenově dostupným menstruačním pomůckám pro každou ženu.
  • Zbavit menstruaci společenských stigmat.
  • Šířit základní informace o menstruaci a ženském zdraví.

Aby menstruace nebyla tabu

Organizace menstrualhygieneday.org vytváří vzdělávací materiály, shání finance a snaží se řešit problém menstruační chudoby. Spolu s dalšími neziskovkami vytváří tlaky na patřičných místech, aby třeba ve školách byly dívkám k dispozici menstruační pomůcky zdarma.

Za deset let, co kampaň probíhá, se znásobil počet partnerských organizací, míra mediálního pokrytí i počet ovlivněných lidí. Dnes má MHD, která v roce 2014 startovala Den menstruační hygieny s pouhými 155 partnery a 89 příspěvky v médiích, přes tisíc oficiálních partnerských organizací, od UNICEF a Světové banky až po stovky malých lokálních nevládních organizací. V roce 2023 myšlenku MHD šířilo rekordních 17 828 mediálních příspěvků a díky celkově osloveným 705 milionům lidí se povědomí o menstruační hygieně a destigmatizaci menstruace za uplynulou dekádu o velký kus posunulo.

Mezinárodní den menstruace 2024

Tvořte s námi #periodfriendlyworld

Letošní ročník MHD se nese v duchu hesla Together for a #periodfriendlyworld. O prostředí, kde menstruace není překážkou a počítá se s ní jako s přirozenou součástí života, se opravdu může přičit každý z nás. Ptáte se jak?

MHD a Maluna

K oslavě Mezinárodního dne menstruace jsme se poprvé přidali v roce 2017. Témata, která se k tomuto dni pojí, jsou ale i našimi tématy, a to už od roku 2007, kdy Ilona Bittnerová a Magdalena Herová dovezly do Čech první menstruační kalíšky. Začaly je prodávat právě z toho důvodu, že jim osobně vyhovovaly a chtěly o této skvělé variantě menstruační hygieny informovat co nejvíce žen. Postupem času na jejich webových stránkách Kalíšek.cz přibývala další a další témata týkající se menstruace a dnes je blog největším specializovaným zdrojem informací o menstruaci a ženském zdraví v České republice. Obchod Maluna nabízí všechny varianty menstruační hygieny a vždy si stojíme za tím, že každá žena by měla mít takovou menstruační pomůcku, díky které se bude cítit co nejvíce v pohodě.

Sdílejte tento článek

Přidat komentář